Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šokujicí výzkum....aneb mnohá vysvětlení.....

13. 3. 2008

Nejde ti matika...Změn stravu!!!

Šokující výzkum
Matematika bývá postrachem většiny školních dětí, především holčiček. Faktem je, že rovnice i odmocniny jdou klukům prostě lépe, jako kdyby na to měli v mozku nějaké ty buňky navíc. Angličtí vědci provedli mezi školními dětmi výzkum a došli přímo k šokujícím závěrům. Podle nich totiž může za špatné výsledky v matematice nedostatek železa ve stravě dětí!

Železo souvisí s matematikou
Studie anglických vědců se zúčastnilo takřka šest tisíc dětí ve věku od 6 do 16 let. Zjistilo se, že děti, které měly ve stravě malé množství železa, měly zároveň dvakrát častěji podprůměrné výsledky v matematice. Děvčata jsou nedostatkem železa ohrožena více než chlapci, proto byl u nich rozdíl ještě výraznější. Podobnou studii vědci provedli i u čtení, ale v tomto případě nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi dětmi, které měly dostatek železa a dětmi, které trpěly jeho nedostatkem.

Děvčata jsou ohrožena více
Vědcům vrtalo hlavou, jak může nedostatek železa souviset s matematikou a přišli na to, že při jeho nedostatku ubývají v mozku jeho zásoby. Tím pádem mohou být ovlivněny některé látky v mozku, které jsou důležité při učení. Děvčata, vlivem ztráty krve při menstruaci, vinou nezdravé stravy a velkou spotřebou železa vlivem rychlého růstu, jsou nedostatkem železa ohrožena daleko více, než chlapci.

Špenát nejen pro »Pepka námořníka«
Jakou stravu tedy dětem dávat ke konzumaci, abychom doma měli malé matematické génie? Například kakao, špenát, luštěniny, červené maso a vnitřnosti, především játra, sušené ovoce, ořechy, zelenou listovou zeleninu, celozrnný chléb. Samozřejmě je jasné, že i když dítko bude jíst od rána do večera stravu bohatou na železo, není to zárukou toho, že bude v matematice vynikat. Každé dítě je jiné a i na matematiku je potřeba určitého nadání. Ovšem v případě, že dítku skutečně chybí železo ve stravě, může se v ní překvapivě zlepšit.